Nastala doba cloud exitu? Hledání úspor a strategie repatriace
Pokud jste ještě neslyšeli o repatriaci cloudu, jako byste nebyli. Tímto novým trendem si přitom světové i české firmy prochází už několik let. Jaké jsou důvody odchodu z cloudu a čeká nás hromadný návrat k on-premises?
V posledních měsících jsme v IT komunitě obklopeni novým boomem. Cloudová repatriace v užším smyslu označuje přesun firemního IT z nadnárodního cloudu, například AWS, Azure nebo Google Cloud Platform (GCP), zpět na infrastrukturu provozovanou ve vlastních prostorách (on-premises). Častěji se však o repatriaci cloudu uvažuje jako o alternativním řešení, které není postaveno na službách jednoho cloudového poskytovatele.
Při umisťování IT infrastruktury do cloudu neexistuje univerzální řešení. Jak jsme ostatně zmínili v článku o multicloudu a hybrid cloudu; každá organizace si musí namíchat vlastní „koktejl“ cloudových služeb.
Kdo při plánování přesunu do cloudu vynechal lekce mixologie, ten se diví. Možná i proto teď veřejná prohlášení o velkém cloud exitu vyvolávají tolik kontroverze v návazných diskuzích. Důvody pro odchod z cloudu přitom mohou být zcela objektivní. A ne vždy je na vině chybná vstupní analýza nebo naivní důvěra v marketingové fráze.
Uvažujete o cloud exitu?
Pomůžeme vám s analýzou aktuálního stavu i potřeb, navrhneme ideální kombinaci služeb a připravíme strategii pro bezproblémový přesun.
Rezervy globálních cloudů aneb Proč firmy odcházejí
Veřejné cloudy hyperscalerů slibují flexibilitu, jednoduchou správu a úsporu nákladů na vlastní hardware.
V praxi se ale ukazuje, že služby jsou v určitých ohledech svazující. Někteří upozorňují na netransparentní ceníky, jiní zase na nutnost kvalifikovaných správců platforem. Pojďme se nyní na nejproblematičtější body podívat blíže.
- Sporná flexibilita: Možnosti škálování jsou u cloudových gigantů v podstatě nekonečné. Zprovoznit si v jednu chvíli 30 nových serverů kdekoli na světě se vám s vlastní infrastrukturou nikdy nepodaří. Když ale přijde na změnu parametrů, musíte se přizpůsobit přesně definovaným produktům poskytovatele vy. Tierování služeb jsme se věnovali už v jednom z předchozích článků a důvodem migrace z cloudu do MasterDC byly fixní parametry služeb i pro společnost Roger. Dalším problémem je silná závislost na jednom poskytovateli, tj. vendor lock-in. Máte vše v AWS a chcete část operací přesunout jinam? Tak to máte problém, protože celý proces bude značně komplikovaný a časově náročný.
- Odborná znalost služeb poskytovatele: Služby v cloudu určitě nabízí komfortnější správu než fyzické servery v datovém sále. Všechno jde zajistit pomocí pár kliků z jednoho místa. Jenže efektivní optimalizace a konfigurace komplexních služeb se neobejde bez pokročilých znalostí jednotlivých produktů. Samozřejmě můžete správu služeb outsourcovat a využít podporu přímo od poskytovatele – asi vás nepřekvapí, že si za to adekvátně připlatíte.
- Nečekané náklady: Problematickou fakturaci velkých poskytovatelů jsme popsali už v článku Pricing AWS: jak na něj vyzrát a ušetřit na správě služeb. Při nejčastějším scénáři je překvapivá hlavně první faktura. Z počátku totiž nikdo netuší, na kolik se vyšplhají poplatky za využití zdrojů, odbavení požadavků nebo za datové přenosy. Některé položky se dají upravit a služby zkonsolidovat. S jinými náklady už ale musíte počítat i do budoucna a ani profesionální optimalizace ceníku hyperscalera nepomůže.
- Bezpečnostní rizika a legislativa: Nedostatečně nebo nesprávně implementovaná bezpečnostní opatření zvyšují rizika datových ztrát. Podle společnosti Hashicorp se až 50 % organizací obává úniku nebo krádeže dat v souvislosti s provozem v cloudu. Za největší interní hrozbu přitom 44 % společností považuje nedostatek dovedností. Tento nedostatek se stává ještě závažnějším v kontextu stále přísnějších požadavků na kybernetickou bezpečnost. Nejen legislativní pravidla zvyšují tlak na firmy a instituce, aby zajistily kvalitní zabezpečení svých IT infrastruktur. V mnoha případech pak neexistuje jiné řešení než částečný cloud exit.
Všechny výše uvedené problémy spolu často souvisí. Například nedostatečné zabezpečení může vést k datovým únikům, jejichž následkem je nárůst nákladů na detekci a opravu hrozeb, což se neobejde bez vyškolených lidí.
Jednou z možností jak některým hrozbám a problémům předejít, je příprava aplikace k provozu v cloudu (cloud native).
Pomůže cloud native architektura?
IT infrastrukturu lze do cloudu přesunout v duchu konceptu lift and shift, tedy tak, jak je. Takový systém není na cloudové prostředí připravený a pravděpodobně se bude potýkat s celou řadou potíží. Kromě těch zmíněných výše přičtěme ještě nestabilitu nebo omezené možnosti škálování.
Cloud native aplikace jsou na druhou stranu upraveny nebo rovnou navrženy a vyvíjeny tak, aby byly s cloudem kompatibilní. Jejich architektura je odolná vůči výpadkům, vyvíjena s ohledem na bezpečnostní pravidla, umožňuje jednoduše škálovat počet instancí aplikace a díky kontejnerizaci i automatizovaně vytvářet, testovat a nasazovat nové verze.
Jenže využití moderních postupů a technologií cloud native se neobejde bez odpovídajících znalostí. Co se uspoří na serverless provozu, to spolknou požadavky na sofistikovanější správu nástrojů a monitoring. Čím specifičtější služby poskytovatele firma využívá, tím složitější je pro ni některé ze systémů migrovat a o to intenzivnějšímu vendor lock-inu čelí. Cloud native architektura tedy může pomoci odbourat pouze některé z problémů.
Jak z toho ven? 5 scénářů repatriace cloudu
Pokud se cloud exit jeví jako nejlepší možná cesta, nabízí se několik variant a kombinovaných řešení, které lze využít pro maximalizaci cloudového potenciálu.
Každý z následujících scénářů přináší řešení určitých problémů a je doplněn příkladem organizace, které by mohl pomoci. Všechny scénáře jsou pouze modelové. Před konkrétním rozhodnutím doporučujeme konzultovat situaci s odborníkem, který provede detailní analýzu vašich služeb a navrhne nejvhodnější řešení.
Scénář č. 1: Distribuce systémů do multicloudu
Problémy: Organizace se v závislosti na službách jediného poskytovatele potýká s rizikem výpadku a nedostatečné dostupnosti svých systémů. Takové problémy by jí mohly způsobit ztrátu příjmů a reputace.
Co multicloud vyřeší: Díky rozložení služeb mezi více poskytovatelů se organizaci podaří riziko výpadků snížit a posílit stabilitu své IT infrastruktury za pomocí redundantní a distribuované architektury.
Komu pomůže: Multicloud ocení především velké společnosti s vysokými nároky na dostupnost a odolnost vůči výpadkům, které chtějí minimalizovat riziko finanční a reputační škody.
Scénář č. 2: Kombinace sdíleného a privátního řešení (hybrid cloud)
Problémy: Organizace má konkrétní požadavky na zabezpečení dat, zejména v oblasti kontroly přístupů a dodržování legislativních povinností. Správa těchto citlivých dat v cloudu je komplexní a vyžaduje vysokou odbornost, což se propisuje také do nákladů. Podcenění této oblasti zvyšuje riziko porušení právních předpisů.
Co vyřeší hybrid cloud: Hybridní řešení umožní organizaci provozovat část infrastruktury na fyzickém hardwaru, což jí pomůže splnit legislativní požadavky a lépe zabezpečit a monitorovat citlivá data. Tímto způsobem se organizaci podaří snížit náklady spojené se správou citlivých dat v cloudu, aniž by ztratila flexibilitu a další výhody plynoucí z cloudových služeb pro ostatní systémy.
Komu pomůže: Hybridní cloud je ideální pro firmy a instituce s vysokými nebo specifickými požadavky na zabezpečení dat, které současně potřebují flexibilitu pro budoucí růst a zvládnutí nepředvídatelných datových požadavků.
Scénář č. 3: Public cloud menšího poskytovatele
Problémy: Pro některé firmy může být provoz ve velkých cloudech spojen se striktními technickými požadavky. Standardizovaná řešení i drahá podpora se stávají z hlediska nákladů dlouhodobě neudržitelnými.
Co vyřeší lokální public cloud: Přechod k lokálnímu poskytovateli cloudu umožňuje firmám snížit náklady a získat lepší podporu. Díky individuálně uzpůsobeným řešením mohou dobře reagovat na aktuální potřeby své IT infrastruktury a držet krok se situací na trhu.
Komu pomůže: Lokální public cloud je vhodný zejména pro menší a střední podniky, jež vyžadují individuální přístup a cenově efektivní řešení odpovídající omezenému rozpočtu.
Scénář č. 4: Provoz čistě v privátním cloudu
Problémy: Organizace nakládá s vysoce citlivými údaji, přičemž standardizovaná řešení v globálním cloudu neodpovídají požadavkům na jejich zabezpečení. Implementace adekvátní ochrany by vedla k výraznému zvýšení ceny za služby a náboru specializovaného týmu na údržbu bezpečnostních standardů.
Co vyřeší privátní cloud: Provoz čistě v privátním cloudu umožní organizaci dosáhnout požadované úrovně zabezpečení dat a aplikací při nižších nákladech. Současně eliminuje složitost poskytovaných služeb, což usnadní správu celé infrastruktury.
Komu pomůže: Tento scénář přináší největší výhody finančním institucím, jako jsou banky nebo investiční společnosti, jež musí splnit vysoké požadavky na ochranu dat a regulace v oblasti finančního sektoru. Privátní cloud mohou využít ale i zdravotnické organizace a další subjekty, které kladou důraz na bezpečnost a soukromí dat při zachování vysoké dostupnostiVysoká dostupnostPojem vysoká dostupnost (HA = High Availability) udává úroveň kvality služby z hlediska její uživatelské dostupnosti.více svých systémů.
Scénář č. 5: Kompletní návrat k železu
Problémy: Společnost využívá specifické výrobní procesy a postupy. Cloudové prostředí není uzpůsobeno požadavkům firmy – omezený přístup k datům negativně ovlivňuje výrobní procesy a logistiku. Standardizované produkty velkých poskytovatelů navíc neumožňují plnou optimalizaci výrobních postupů, a ty jsou proto náchylné k výpadkům.
Co vyřeší fyzická infrastruktura: Návrat k tradičnímu provozu na vlastním hardwaru umožní společnosti získat plnou kontrolu nad infrastrukturou a snížit náklady na cloudové služby. Požadavky na výkon jsou stabilní a nevykazují neobvyklé výkyvy, proto si firma může dovolit delší dobu pro případné zprovoznění nových fyzických serverů.
Komu pomůže: Tato varianta je vhodná pro výrobní společnosti a podniky s vysokými nároky na spolehlivost, rychlost a přesnost procesů.
Provoz on-premises vs. kolokace v datacentru
Pokud se rozhodnete pro hybridní či privátní cloud nebo návrat na fyzický hardware, zbývá vyřešit, kde infrastruktura poběží. Možnosti jsou dvě: přímo ve vlastní serverovně (on-premises), nebo umístění technologií k profesionálnímu provozovateli datových center.
On-premises provoz, tedy fyzické umístění serverů, úložišť a síťových zařízení pod vlastní střechou, poskytuje maximální kontrolu nad infrastrukturou a daty. S provozem vlastního datového sálu souvisí zajištění optimálních podmínek, které vyhovují nárokům daného počtu serverů a podporují životnost těchto zařízení. Firma se v takovém případě neobejde bez kvalifikovaného personálu pro správu serverovny.
Kolokace v datacentru umožňuje firmám umístit servery do prostředí s vysokými standardy pro ochranu dat a stabilitu služeb. Kolokace eliminuje náklady a zátěž spojenou s provozem vlastního datacentra. Díky partnerství s provozovatelem lze navíc získat výhodnější podmínky pro nákup hardware nebo síťové konektivity.
Jak naplánovat cloud exit strategii
S výběrem správného scénáře pro konkrétní byznys poradí analýza stávajících služeb a potenciálních řešení. Chybná analýza se v budoucnu může vrátit v podobě zbytečných nákladů nebo další navazující migrace. Nedostatky v analýzách mohou ostatně vést právě ke cloud exitu. Například pokud byla v minulosti do cloudu přesunuta celá infrastruktura, ačkoli některé systémy by bývalo vhodnější ponechat on-premises.
Jaké jsou tedy klíčové fáze strategie repatriace cloudu?
- Analýza: Zahrnuje zhodnocení aktuálně využívaných služeb, včetně dostupných funkcí, kvalitativní úrovně, výkonu a podpory provozu ve vztahu k aktuálním a budoucím potřebám konkrétní organizace. Celý systém je potřeba zrevidovat z pohledu datových potřeb, bezpečnostních požadavků a celkových nákladů.
- Identifikace nedostatků a potřeb: Je nejpalčivějším problémem neodpovídající výkon, omezená flexibilita, bezpečnostní rezervy nebo vysoké náklady? Co IT infrastruktura aktuálně potřebuje, v jakých oblastech se objevují a opakují chyby? Potřebujete rychle reagovat na měnící se poptávku a nečekané výkyvy ve výkonu? Které systémy vyžadují flexibilitu a které naopak pracují s konzistentním množstvím požadavků?
- Zhodnocení a srovnání alternativ: Na základě identifikace potřeb vyberte možné scénáře, reflektujte výhody a nevýhody každého z nich. Zaměřte se na pořizovací i provozní náklady, a především potenciální rizika. Následně připravte strategii pro zmírnění dopadů těchto rizik.
- Harmonogram přesunu: Po předchozích 3 krocích byste měli mít už poměrně jasnou představu, který ze scénářů bude ten nejlepší. Nyní je čas pro sestavení časového plánu a kroků, které musí organizace i jednotlivá oddělení obstarat. Připravte plán pro zajištění kontinuity služeb a bezpečnosti dat po dobu migrace. Vše by mělo proběhnout bez výrazného dopadu na zákazníky, ale i interní procesy a práci zaměstnanců. O tom, jak naplánovat migraci si můžete přečíst v článku Strategické tipy a nejčastější chyby při migraci dat.
- Zohlednění právních a smluvních závazků: Poskytovatelé cloudových služeb budou mít stanovenou lhůtu pro ukončení služeb, ta se typicky pohybuje v rozmezí 30–90 dnů. V některých případech může být stanoven i přesný postup pro migraci od daného poskytovatele, což může zahrnovat použití konkrétních nástrojů nebo protokolů, stejně jako dodržování bezpečnostních standardů. Odstoupení od smlouvy před vypršením platnosti může být rovněž zpoplatněno.
- Testování a ověření: Před zahájením migrace je dobré proces nasimulovat a ověřit funkčnost nových systémů. Otestovat by se měly i konkrétní scénáře ostrého provozu pro odhalení výkonnostních a bezpečnostních mezer.
Pobyt v cloudu uzpůsobte nárokům IT infrastruktury
Navzdory rostoucí popularitě termínu cloudová repatriace je asi zřejmé, že hromadný návrat k on-premises se nekoná a ani nás nečeká. Způsobů, jak odstranit některé nevýhody provozu v globálním cloudu je hned několik a záleží na potřebách konkrétní organizace. Při volbě správného řešení nejlépe napoví analýza aktuálního stavu a hladký průběh migrace zajistí detailní plánování prací i důkladné testování nového prostředí. Se všemi kroky cloud exit strategie vám v MasterDC můžeme pomoci.