Docker, Kubernetes a kontejnery. Jak fungují a proč je chtít
14. 08. 2019
9 min čtení
Kontejnery obsahují aplikace včetně jejich závislostí a knihoven. Vývojáři nemusí řešit kompatibilitu mezi různými prostředími.
Kontejnery potřebují k provozu mnohem méně výpočetního výkonu než například virtuální servery, protože s hostem sdílejí jádro operačního systému.
Virtualizace CPU, paměti, úložiště a síťových zdrojů na úrovni operačního systému poskytuje vývojářům operační systém logicky oddělený od dalších aplikací.
Nasadíte je v každém operačním systému, na fyzickém nebo virtuálním serveru i v cloudu. Kdekoli chcete spustit svůj software, použijte kontejnery.
Na jednom virtuálním stroji může běžet několik kontejnerů, které jsou od sebe vzájemně odděleny, a proto se snadno přesouvají napříč různým výpočetním prostředím. Díky sdílenému jádru operačního systému zabírají na disku méně místa a kladou menší nápor na infrastrukturu.
Pro snadné izolování aplikací a jejich knihoven využívají vývojáři nejčastěji Docker, který má mnoho funkcí a jednoduše se s ním pracuje.
Nejoblíbenějším nástrojem pro správu a orchestraci kontejnerů je Kubernetes. Toto řešení ulehčí práci především vývojářům mikroslužeb.
Zájem o kontejnery každý měsíc roste hlavně proto, že jsou vhodné pro každého. Zprovozňujeme menší virtuální servery s možností další kontejnerové virtualizace i robustní managed Kubernetes clustery.
Vývojáři streamovací služby Netflix byli jedni z prvních, kdo začal v rozsáhlém množství využívat kontejnery. Celý systém postavili na architektuře mikroslužebMicroservices (mikroslužby)Microservices (mikroslužby) je architektura komplexnějšího SW složeného z menších aplikacívíce (tzv. microservices). Proč se tak rozhodli?